Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Podziel się:

Podziel się:

Dotknijmy historii. Wystawa staroci.

Eksponaty ustawione i opisane, świeczki zapalone, wszystko dopięte na ostatni guzik. Jesteśmy gotowi. Otwieramy wystawę staroci.

W niedzielne południe 28 lipca br. odbyło się otwarcie wystawy staroci w Kandytach. Jest ona dziełem dzieci i wolontariuszy z Kandyt, którzy przez 2 tygodnie dążyli do tego, aby każdy mógł na chwilę przenieść się w dawne lata. Młynki do kawy, kołowrotki, żelazka, niecki do ciasta, masielnice, przetaki, to tylko nieliczne z rzeczy, które cieszyły oko nie tylko mieszkańców, ale również turystów przejeżdżających przez naszą miejscowość.

Na otwarciu wystawy można było zobaczyć sprzęty gospodarstwa domowego, a nawet włożyć kask i przejechać się zabytkowym motocyklem! To umożliwił nam wraz ze swoimi przyjaciółmi miejscowy kolekcjoner i pasjonat Kazik Bobek, który dzięki swojej życzliwości pokazał nam swoją kolekcję. To z kolei przyciągnęło grono panów, którzy z pewną nostalgią w głosie mówili: „W czasach kawalerskich takim jeździłem.”

Jednak i panie znalazły coś dla siebie. Mianowicie mogły przypomnieć sobie, jak to było, zanim pojawiły się pralki automatyczne. Zimna woda, blaszana wanienka, szare mydło i tara. Chętne panie mogły usiąść w kąciku i pokazać wszystkim obecnym, jak się kiedyś prało. Młodsze pokolenie również próbowało, ale po chwili słychać było: „Strasznie ciężko!”. Opowiadania osób starszych dopełniły całości.

- Wystawa staroci, będąca swoistą podróżą w czasie, jest wspaniałą formą prezentacji naszego lokalnego dziedzictwa kulturowego. To owoc bezinteresownego zaangażowania i życzliwości wielu osób – mówi Krystyna Hołody, prezes stowarzyszenia i koordynator projektu .– Szczególne podziękowania kieruję w stronę Państwa Jadwigi i Jana Waciaków, właścicieli lokalu, którzy bezpłatnie go nam użyczyli na czas trwania wystawy, a także wszystkim, blisko 30 ofiarodawcom, czyli rodzinom: Bartółd, Bobek, Borodzicz, Chmiel, Kućko, Labak, Martul, Masalskich, Michalak ( z Kandyt oraz Lipnik ) ,Potocznych, Pupiałło, Sroka, Suduł, Synoweć, Szwed, Telega, Tomaszkiewicz, Trukawka, Tymczyk, Waciak, Winiarskich, Wojnicz, Worobiec, Złotucha.

- Równie gorąco dziękuję za wielostronne wsparcie Pani Halinie Czerniewskiej, Dyrektor Zespołu Szkół w Kandytach oraz wolontariuszom, bez pracy i poświęcenia których to przedsięwzięcie byłoby po prostu niemożliwe. Są to: Jolanta Pisarczyk, komisarz wystawy Martyna Michalak, Gabriela Labak, Renata Tomaszkiewicz, Diana Ruczyńska, Joanna Kulpaka, Barbara Stępniak, Ryszard Perwejnis, Lila Szumska.

Powyższe przedsięwzięcie zrealizowane przez Stowarzyszenie Obywatelskie "Nasza wieś - nasza przyszłość" sfinansowała Fundacja Wspomagania Wsi w ramach programu "Pożyteczne wakacje 2013:Pokaż co masz na strychu. Wystawa staroci”.

- Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Fundacji Wspomagania Wsi za ten dar. Dzięki niemu po raz kolejny dzieci oraz mieszkańcy Kandyt w atrakcyjny i wartościowy sposób połączyli przyjemne z pożytecznym – zakończyła pani Hołody.

Wystawa otwarta jest w każdą niedzielę i trwać będzie do 1 września br. Serdecznie zapraszamy.

Martyna Michalak
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: MARTYNA MICHALAK oraz opublikowany na portalu Kandyty: Dotknijmy historii. Wystawa staroci
Oceń artykuł:

(0)