Niedziela, 3 lipca 2022. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Z wizytą u księdza Pietrzyka

2011-08-26 12:46:35 (ost. akt: 2021-06-08 21:38:42)

Poznajmy Butryny, gdzie proboszczem jest ks. Jan Pietrzyk, znany nam poeta, autor sztuki „Spływające wody. Szept historii o Kandytach”.

Z wizytą u księdza Pietrzyka
Krótki rys historyczny na temat wsi Butryny i Kościoła pw. Świętego Jakuba Apostoła w Butrynach doskonale wyjaśnia, w jakim ważnym dla Warmii historycznym miejscu powstawała sztuka o Kandytach. Zapraszamy do zapoznania się z historią Butryn i kościoła w Butrynach.
Wieś Butryny założono w 1412 roku, w najbardziej polskiej części Warmii. Stąd też wieś ta słynęła jako ośrodek polskości. Świadczą o tym chociażby polskie nazwiska sołtysów z roku 1755: Jana Bystrosza, Jerzego Marszałka, Piotra Kosia.

Butryny zostały częściowo zniszczone w latach 1519-1521 podczas ostatniej wojny polsko-krzyżackiej. W roku 1883 pracował tutaj wybitny Warmiak- ksiądz Walenty Barczewski. W latach 1904- 1933 proboszczem był zaś ksiądz Wacław Osiński, działacz Związku Polaków w Prusach Wschodnich. W miejscowej karczmie odbywał się przeładunek broni szmuglowanej tędy dla powstańców walczących w Powstaniu Styczniowym.

Od czasów biskupa Stanisława Hozjusza (1551-1579) aż do czasów ostatniego polskiego biskupa Warmii przed zaborami- Ignacego Krasickiego (1767- 1795) witano tu uroczyście nowych biskupów podczas ich wjazdu do diecezji. Biskupi przyjeżdżali starym traktem warszawskim biegnącym przez pobliskie Bałdy. Na ich cześć oddawano w Butrynach salwę armatnią, a rycerstwo komornictwa olsztyńskiego wiwatowało konno z szablami w dłoniach. Nowy biskup przejeżdżał przez specjalnie ustawioną na tę uroczystość bramę powitalną, po czym wysłuchiwał mszy w tutejszym kościele.
Obecny kościół w Butrynach zbudowano w latach 1689- 1724 pierwotnie w stylu barokowym. Po pożarze w 1886 został powiększony i odbudowany w stylu neogotyckim.

Źródło: tablica informacyjna przed Kościołem pw. Świętego Jakuba Apostoła w Butrynach
W najbliższym czasie ukażą się następne informacje poświęcone Butrynom, a mianowicie na temat Muzeum Sztuki Sakralnej oraz o plebanii.


Czekamy na Wasze wiadomości: Zapraszamy do korzystania z formularza na portalu bartoszyce.wm.pl. lub poczty e-mail: bartoszyce@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB