Sobota, 20 kwietnia 2024. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Narodowe Czytanie w Kandytach

2018-08-31 12:02:30 (ost. akt: 2018-08-31 12:06:46)

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem wybraną lekturą zostało „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Narodowe Czytanie w Kandytach

Autor zdjęcia: Gminna Biblioteka i Centrum Kultury z siedzibą w Górowie Iławeckim

Gminna Biblioteka i Centrum Kultury z siedzibą w Górowie Iławeckim zapraszają do wspólnego czytania, które odbędzie się przy Orliku w Kandytach już 8 września od godz. 10:00 – 12:00.

Przedwiośnie jest ostatnią powieścią Stefana Żeromskiego. Opublikowane zostało w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

Stefan Żeromski (1864-1925) – prozaik, dramaturg, publicysta i działacz społeczny, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej, był uczniem gimnazjum w Kielcach, działał w tajnych kołach młodzieżowych, pracował m.in. jako guwerner w Nałęczowie i bibliotekarz w Polskim Muzeum Narodowym w Rapperswilu.

Od 1919 roku przebywał w Warszawie (pod koniec życia zamieszkał na Zamku Królewskim). W swoich utworach często piętnował niesprawiedliwość społeczną, opowiadając się za potrzebą walki z krzywdą i cierpieniem. Wiele miejsca poświęcił tematyce niepodległościowej, nawiązując dialog z tradycją polskiej literatury patriotycznej. Był również inicjatorem powstania Polskiej Akademii Literatury, a także współtwórcą (1920) i pierwszym prezesem Związku Zawodowego Literatów Polskich, w roku 1924 założył polski oddział Pen Clubu.

gbick


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB