Poniedziałek, 16 maja 2022. Imieniny Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

Spokojnie, to były tylko ćwiczenia strażaków z OSP

2016-04-18 13:40:25 (ost. akt: 2016-04-18 18:07:11)

W sobotę 16 kwietnia o godz. 11.45 w miejscowości Kandyty (gm. Górowo Iławeckie) doszło do tragicznego wypadku.

Spokojnie, to były tylko ćwiczenia strażaków z OSP
Z relacji świadków wynikało, iż jadący drogą rowerzysta stracił równowagę i przewrócił się. Widząc to kierujący pojazdem, próbując uniknąć potrącenia rowerzysty, ominął go przed skrzyżowaniem. Niestety, nie zauważył nadjeżdżającego z naprzeciwka auta i zderzył się z nim czołowo. Poszkodowanych zostało siedem osób.

Taki był scenariusz ćwiczeń strażaków OSP gminy i miasta Górowo Iławeckie.

Ćwiczenia rozpoczęły się już o godz. 9 w świetlicy wiejskiej w Kandytch. Strażacy z jednostek OSP miasta i gminy oraz funkcjonariusze Straży Granicznej mogli przypomnieć sobie zasady postępowania podczas zdarzeń mnogich i masowych oraz postępowanie z pacjentem urazowym.

Zajęcia były prowadzone w formie prezentacji multimedialnej. Prowadził je ratownik medyczny Mirosław Potoczny. Po zakończeniu zajęć teoretycznych można było przejść już do zajęć praktycznych.

Pierwszy zastęp OSP, który pojawił się na miejscu zdarzenia, miał za zadanie wstępnie przeprowadzić segregację medyczną osób poszkodowanych oraz zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Po przeprowadzeniu TRIAGE na miejscu zaczęły pojawiać się kolejne zastępy OSP, które są wyposażone w specjalistyczny sprzęt do rozcinania samochodów. Utworzono punkt medyczny, gdzie udzielano pomocy poszkodowanym osobom. Na miejscu pojawił się także Zespół Ratownictwa Medycznego z bartoszyckiego szpitala.

Strażacy mogli przypomnieć sobie zasady techniczne uwalniania osób zakleszczonych w pojazdach, a ratownicy KPP pod okiem ratowników medycznych poprawiali swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Takie ćwiczenia powinny być przeprowadzane częściej, gdyż jak mówi przysłowie, "im więcej potu wylane podczas ćwiczeń, tym mniej krwi przelanej w boju". Strażacy OSP to ludzie, którzy mają inne zawody, a straż dla nich to pasja. Nie mają na co dzień styczności z poszkodowanymi w zdarzeniach drogowych, do których na drogach naszego powiatu dochodzi coraz częściej.

Podsumowując całe szkolenie, przebiegło ono w sposób pozytywny, a ludzie biorący w nim udział zapamiętają je na długo.

Z tego miejsca chcę podziękować wszystkim za pomoc w zorganizowaniu całej akcji. W szczególności: Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach za nadzór nad ćwiczeniami, Szpitalowi Powiatowemu w Bartoszycach za pomoc od strony medycznej oraz udostępnienie karetki pogotowia, Kole Gospodyń Wiejskich w Kandytach za przygotowanie ciepłego posiłku ,firmie Agromag za dostarczenie pojazdów do cięcia, panu Oleszkiewiczowi za ofiarowane pieczywo, uczniom Zespołu Szkół w Kandytach oraz ich opiekunom i wszystkim, których nie sposób tu wymienić.

Mirosław Potoczny


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. osp górowo #2138201 | 195.136.*.* 18 gru 2016 17:56

  mirek wielki szacón oby więcej takich szkoleń.jak komuś się nie podobała zablokowana droga niech przemyśli że sam mógł by być w takiej sytuacji

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mirosław Potoczny #1978791 | 83.31.*.* 19 kwi 2016 21:52

  Dziękuję wszystkim osobom które pomogły mi w zorganizowaniu tych cwiczeń . A jeżeli komuś się nie podobało to co zrobiłem przy pomocy wielu życzliwych mi osób to nie mój problem . Ja ze swojej strony chcę tylko powiedziec że mało jest takich cwiczeń i ze swojej strony będę wywierał nacisk na to by takie cwiczenia odbywały się częściej . Bo jak wspomniałem w artykule ,,im więcej potu wylane na cwiczeniach tym mniej krwi przelanej w boju"

  Ocena komentarza: warty uwagi (26) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. Przestraszony, przypadkowy kierowca #1978093 | 83.24.*.* 18 kwi 2016 16:40

   Takie wydarzenie zapamiętają na długo nietylko uczestnicy tych ćwiczeń lecz również bierni obserwatorzy. Wycie syren wozów strażackich, karetki pogotowia,zablokowana jezdnia. Obecność na miejscu radiowozu policji i straży granicznej. Wszystko wyglądało jak w koszmarnej rzeczywistości. Brawo panie Mirku. Nie przypominam sobie by na naszym terenie jednocześnie mogło ćwiczyć tyle służb. Wszystko dobrze skoordynowane , pozoranci wyglądali jak prawdziwe ofiary wypadku. Pełna zgoda, że takich ćwiczeń powinno być więcej.Szkoda, że wśród tych, którzy zasługiwali na podziękowanie nie ma Urzędu Gminy , który do tego szkolenia podszedł bardziej niż obojętnie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (58) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)