Poniedziałek, 16 maja 2022. Imieniny Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

Czerwony Tulipan: 30 lat zauroczenia

2015-08-17 13:15:14 (ost. akt: 2015-08-18 22:04:09)

Ich utwory mają to „coś”. Artystyczną duszę… Wzruszają. Bawią. Zmuszają do refleksji i zadumy. I tak już od trzydziestu lat.

Czerwony Tulipan: 30 lat zauroczenia

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Jestem zwykłym „zjadaczem chleba”. Nie znam się na poezji śpiewanej. Po prostu odbieram ją sercem. Znaczące w nim miejsce zajmuje "Czerwony Tulipan”.

Jego początki sięgają studenckiego Zespołu "Niebo", który w latach siedemdziesiątych (1972 - 1978) działał na olsztyńskiej WSP.

Wówczas i ja usłyszałam ich po raz pierwszy. Pamiętam do dziś wypełniony po brzegi klub „ Antałek” w akademiku na ul. Żołnierskiej i świetną zabawę min. przy wspólnym śpiewaniu nieśmiertelnej ” Szwagierki” czy „Sekretu kardynała Richelieu".

Sekret kardynała Richelieu Słowa i muzyka: Mirosław Kowalewski.

Obecnie grupę tworzy pięć artystycznych osobowości, które przed powstaniem „Czerwonego Tulipana” w 1985 roku miały swoje indywidualne kariery. Połączyła ich miłość do muzyki, podobna wrażliwość na świat, pasja tworzenia. Po prostu lubią ze sobą być.

Stefan Brzozowski - olsztyński bard; kompozytor, wokalista, gitarzysta i odpowiedzialny za profil artystyczny lider zespołu.

Ewa Cichocka - wokalistka, tancerka, pełna temperamentu i humoru recytatorka ( „Królewna Śmieszka” ).

Krystyna Świątecka – wzruszająca liryzmem wokalistka i flecistka.

Fenomenalni gitarzyści : Andrzej Czamara ( gitara akustyczna) oraz Andrzej Dondalski ( gitara basowa ).


Ich repertuar to różnobarwny wachlarz emocji i nastrojów - od lirycznych wzruszeń poezji śpiewanej do kabaretowego humoru i satyry.

- To, czym się zajmujemy, jest taką artystyczną publicystyką, naszym komentarzem do tego, co się wokół dzieje – powiedział w jednym z wywiadów Stefan Brzozowski.

Dorobek artystyczny grupy jest imponujący. Zespół wydał 12 płyt CD , a w 2008 roku album DVD zatytułowany „Obrazy i obrazki” .
Koncertowali w całej Polsce, a także w wielu państwach Europy ( Francja, Niemcy, Belgia, Rosja, Szwecja, Austria, Węgry, Litwa , Ukraina). Byli też w USA i Kanadzie.

Brali udział w programach radiowych i telewizyjnych („Kraina Łagodności”, „Kabaretowa Scena Trójki” ). Uczestniczyli w regionalnych oraz krajowych przeglądach i festiwalach ( min. Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie, Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu ).

"Czerwony Tulipan" jest również laureatem licznych nagród. W 1995 roku ukoronowaniem 10-letniej działalności zespołu było przyznanie GRAND PRIX czyli Trójzębu Neptuna na Jubileuszowym XXV Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA 95 ... „za wydarzenie artystyczne festiwalu”.

2003 rok przyniósł nagrodę „Osobowość Roku Warmii i Mazur”, natomiast 2010 - z okazji 25-lecia zespołu – Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ( żródło: Wikipedia; Leksykon Kultury Warmii i Mazur ) .

Mimo tego wszystkiego to nadal wspaniali, serdeczni ludzie; wyjątkowi artyści, bez "gwiazdorskiego nadęcia", nieustannie emanujący pozytywną energią - bez względu na miejsce i liczebność słuchaczy.

Można się nimi pozachwycać. Można się nimi... rozkoszować. Można się nimi zauroczyć. I niech tak będzie jak najdłużej :-).

Żeby się sobą zauroczyć Słowa: Artur Andrus; muzyka: Stefan Brzozowski

Olsztyn kocham Słowa i muzyka Stefan Brzozowski

Jedyne co mam Słowa: Mariola Platte, muzyka: Stefan Brzozowski

Sarajewo Słowa i muzyka Jaromir Nohavica, tłumaczenie: Renata Putzlacher

Kobieta i mężczyzna Słowa: Danuta Sokołowska, muzyka: Zbigniew Łapiński

A jednak po nas coś zostanie Słowa: Bogusław Żmijewski, muzyka: Stefan Brzozowski.


Krystyna Hołody

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Fanka #1809418 | 178.36.*.* 6 wrz 2015 08:10

    Kilka dni temu podczas VIII Forum Kultury Warmii i Mazur ,wojewoda Marian Podziewski, organizator forum , wręczył zespołowi swoją nagrodę— Pegaza. http://kultura.wm.pl/296900,Wybo ry-i-wartosci-na-forum.html#axzz3kw4N4Hp t. Gratulacje :-).

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. :) #1796630 | 178.36.*.* 18 sie 2015 10:06

    Wkrótce będą w LW :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz