Niedziela, 3 lipca 2022. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

„Opowieść pagórków i strumieni... Ziemia Górowska.”

2015-05-27 12:34:37 (ost. akt: 2015-05-27 12:41:34)

Malowana słowem historia Natangii i Górowszczyzny – tak w kilku słowach można spróbować opisać kolejne dzieło literacko - historyczne księdza kanonika Jana Pietrzyka z Butryn. W niedzielę 31 maja w świetlicy w Kandytach odbędzie się spotkanie autorskie promujące książkę „Opowieść pagórków i strumieni... Ziemia Górowska.”

„Opowieść pagórków i strumieni... Ziemia Górowska.”

Autor zdjęcia: Maria Duchnik

Ks. Jan urodził się w Olecku na Mazurach. Obecnie mieszka na Warmii, w Butrynach, gdzie pracuje jako proboszcz tejże parafii. Od 2008 r. należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest laureatem literackiej nagrody ERATO przyznanej w 2009 r. przez Fundację Środowisk Twórczych w Olsztynie. Od 28 grudnia 2011 r. jest Honorowym Obywatelem Gminy Górowo Iławeckie.

Jego historyczne pasje i umiłowanie starożytnych Prusów oraz Ziemi Górowskiej zaowocowało publikacją zbioru historii, legend i zebranych najstarszych informacji tych terenów.

Autor dotarł do najdawniejszych źródeł dotyczących historii Natangii, jej życia, kultury, wierzeń i obyczajów; następnie przeprowadził ją przez wieki średnie, aż po czasy nowożytne. Dzięki twórczej inwencji Księdza – Poety wiele miejscowości Górowszczyzny może poszczycić się legendami malowniczo oddającymi specyfikę miejsca i czasu.

- Publikacja ks. Pietrzyka jest pierwszym w historii gminy kompleksowym opracowaniem jej dziejów - mówi Bożena Olszewska - Świtaj, wójt gminy. - Ks. Jan wykonał ogromną pracę.


Zapraszamy miłośników historii, poezji, legend i nastrojowych opowieści na spotkanie z autorem do Kandyt w niedzielę 31 maja na godz. 16.00. O oprawę artystyczną zadba kandycka grupa teatralno – wokalna WENA, a zwieńczeniem wieczoru będzie nastrojowy koncert ballad Bułata Okudżawy w wykonaniu Jerzego Bachara.

Maria Duchnik


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: ]kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: bocianiagminagorowoilaweckie

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB