Niedziela, 3 lipca 2022. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Zdobią i uczą. Wyjątkowe efekty projektu z województwa

2013-09-30 21:13:24 (ost. akt: 2013-09-30 21:17:15)

- Są ładne i oryginalne. To głównie dzięki nim Kandyty zdobyły I miejsce w gminnym konkursie czystości. – Tak o witaczach przy 4 drogach wjazdowych do Kandyt oraz aplikacji drzewa genealogicznego miejscowości mówi sołtys Marzanna Kierul.

Zdobią i uczą. Wyjątkowe efekty projektu z województwa
- Pomysł na ich wykonanie narodził się w minionym roku podczas planowania estetyki wsi - opowiada Krystyna Hołody, koordynator projektu. - Stowarzyszeniu udało się pozyskać środki zewnętrzne, które w połączeniu z zaangażowaniem mieszkańców przyniosły wymierne efekty.

Witacze mają stwarzać przyjazną atmosferę w trakcie przejazdu przez naszą wieś, natomiast imponująca rozmiarami ( 5,5 m X 4 m ) aplikacja drzewa genealogicznego to poglądowa lekcja historii o dziejach miejscowości.

Ich początek jest związany z pruską Natangią, „ziemią słońca, wzgórz, dolin i spływających wód ”. Następnie był Zakon Krzyżacki, Prusy Książęce, Królestwo Prus, Cesarstwo Niemieckie.

Czasy niemieckie zamyka przynależność Kandyt do III Rzeszy, o których tak min. mówi Gerd Birth ( Stowarzyszenie Byłych Mieszkańców Kandyt ):

....”Większość mieszkańców Kandyt nie chciała mieć nic wspólnego z nazistami. Proboszcz Freyer był często przesłuchiwany przez nazistów w Bartoszycach, ponieważ podczas nabożeństw modlił się za więźniów obozów koncentracyjnych....”
( źródło: www.Kandyty.wm.pl:”Kandyty: historia zapisana na starych pocztówkach”).

Po upadku Rzeszy i wysiedleniu Niemców, Kandyty po raz pierwszy w dziejach przynależą do państwa polskiego. I choć nasz, „polski” okres w ich historii to zaledwie kilkadziesiąt lat, to MY jesteśmy teraz tu gospodarzami. To od nas zależy teraźniejszość i przyszłość. A dla ich kształtowania, świadomość własnych korzeni i pielęgnacja bogatego dziedzictwa historyczno – kulturowego ma kluczowe znaczenie.

Dlatego gorąco dziękuję mieszkańcom Kandyt, w tym władzom samorządowym, za różnorodny wkład w realizację tego przedsięwzięcia. Za to, że poświęcali swój czas, pracowali, ofiarowali kwiaty, sprzęt, materiały. Są to:

Jolanta i Roman Pisarczykowie; Jadwiga, Jan i Jakub Waciakowie; Danuta, Martyna, Edyta i Arkadiusz Michalakowie; Danuta Masyk; Ewa i Grzegorz Baniakowie; Maria i Honorata Telega; Beata i Tadeusz Borodzicz; Teresa Szwed; Renata Tomaszkiewicz; Henryk i Mirosław Zaremba; Zdzisław Miechowicz; Arkadiusz Moskwik; Ryszard Perwejnis; Ryszard Kierul.

- Dzięki wspólnej pracy nasze Kandyty ciągle się zmieniają. Razem możemy więcej :-) – kończy uśmiechając się pani Krysia.

Projekt Stowarzyszenia Obywatelskiego „ Nasza wieś – nasza przyszłość” pn.„ Razem dla wspólnego dobra” w zakresie Aktywizacji społeczności lokalnych na obszarach wiejskich został sfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Martyna Michalak
Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tex #1212076 | 83.9.*.* 5 paź 2013 18:26

  No a wcześniej. Jacyś królowie polscy ...czyli co weszliśmy jak sołtysowi do ogródka i w każdej chwili może nas wykopać?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zdziwiony mieszkaniec gminy. #1211549 | 83.9.*.* 4 paź 2013 21:43

  Szkoda, że Stowarzyszenie nie spożytkowało pozyskanych pieniędzy w bardziej rozsądny sposób. Nie wiem, co ma przedstawiać to drzewo. Przynależność państwową czy narodowości? A państwa polskiego przed II wojną tu na pewno nie było. To w odpowiedzi na pytanie "ojojoj!"

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. uczeń #1210203 | 83.9.*.* 3 paź 2013 09:44

   Czuje się jakoś nieswojo na tych ziemiach po tych wiadomościach .No to Niemcy się cieszą jak czytają. Nie mam nic przeciwko nim oczywiście.Ich prawo jak się okazuje.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. Mieszkaniec #1209002 | 79.185.*.* 1 paź 2013 20:35

    dajcie ludziom prace i chleba bo w gminie i opiece siedzą tylko po znajomości z rodzinami radnych łącznie a nie pierdołami sie zajmujecie. Trzeba mieć coś z głową nie wporządku by sie cieszy że ludzie zdychają z glodu w ładnych miejscach. Przeznaczcie w pierwszej kolejności te pieniądze na pomoc a nie pierdoły. Ciekawe czy Ci ludzie nie maja wiekszych swoich zmartwień? !

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. ojojoj! #1208147 | 83.28.*.* 30 wrz 2013 21:51

     No to wygląda na to,że my Polacy,Ukraińcy, Wilniacy i kto tam jeszcze nic tu nie mamy do roboty i Niemcy słusznie się wkurzają o te ziemie?Nigdy tu nie było Polski?kto odpowie?

     Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

     1. Zdziwiony mieszkaniec gminy. #1208122 | 83.9.*.* 30 wrz 2013 21:30

      A kiedy Kandyty należały do Ukrainy? Co robi tam państwowe godło niezależnego państwa ukraińskiego? I proszę nie opowiadać, że ma związek z mniejszością ukraińską w Kandytach, bo nie ma żadnego!

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)