Niedziela, 3 lipca 2022. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Kandyty: „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć.”

2013-09-28 10:43:45 (ost. akt: 2013-09-29 13:51:46)

Kandyty dzięki udziałowi w Programie Odnowy Wsi Województwa Warmińsko Mazurskiego, a przede wszystkim pracy mieszkańców, zmieniają swój wizerunek.

Kandyty: „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć.”

Autor zdjęcia: MARTYNA MICHALAK

Prawie roczna praca Grupy Odnowy Wsi jak też innych mieszkańców spowodowały, że wizerunek Kandyt wzbogaci się o zrewitalizowany plac po byłym punkcie skupu żywca ( zwanym potocznie „spędem”).Kilkakrotne spotkania Grupy Odnowy Wsi i koordynatora gminnego, udział lidera w szkoleniach oraz spotkania z mieszkańcami na zebraniach wiejskich zaowocowały widocznymi rezultatami.

W pierwszej kolejności został opracowany Plan Odnowy Miejscowości Kandyt na lata 2013-2022, który był nieodzownym załącznikiem wniosku do konkursu „Aktywna Wieś Warmii i Mazur i Powiśla” w 2013 roku.

Następnie opracowano wniosek. Za główny cel postawiono poprawę warunków życia ludności wiejskiej, wzrost poziomu świadomej aktywności obywatelskiej, rozwój międzysektorowej współpracy, integracji społecznej oraz poprawę estetyki miejscowości, a tym samym wzrost aktywności turystycznej naszej miejscowości.

Spośród wielu potrzeb, które są jeszcze do zrealizowania w naszej wiosce, wybrano rewitalizację placu po byłym punkcie skupu żywca, jako jedną z najbardziej istotnych z punktu widzenia mieszkańców.

Wniosek otrzymał pozytywną ocenę Zarządu Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie i przy wkładzie własnym Gminy Górowo Ił.(7 tysięcy) otrzymaliśmy 10 tys. złotych dofinansowania.

Plac po byłym punkcie skupu żywca jest na dzień dzisiejszy działką zaniedbaną, porośniętą krzakami i chwastami. Ze względu na duży areał terenu ( około 1 ha) prace nad osiągnięciem zamierzonego celu zostały podzielone na etapy. W tym roku skupiliśmy się nad jego środkową częścią.Docelowo plac ten ma służyć mieszkańcom naszej wioski i mieszkańcom gminy jako plac targowo –rekreacyjny. Koncepcja planu funkcjonalnego tego terenu została opracowana w czerwcu br. przez architekta krajobrazu panią Martę Złotycha (zdjęcie w załączeniu).

W sobotę, tj. 21.09.2013 grupa mieszkańców pracowała wspólnie przy porządkowaniu placu (usuwanie zakrzaczeń. Poprzez wspólną pracę rozpoczęliśmy pierwszy etap prac nad zagospodarowaniem tej części naszej wsi, co trwale poprawi jej estetykę i pozytywnie wpłynie na atrakcyjność Kandyt.

Serdecznie dziękuję zaangażowanym mieszkańcom Kandyt za pracę i poświęcony czas.W tym roku czekają nas jeszcze ręczne prace porządkowe po mechanicznym plantowaniu terenu oraz formowaniu tarasów.

Danuta Michalak

Załóż profil na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę ZAŁÓŻ PROFIL , która znajduje się w prawym górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym, czym jest profil i jak go stworzyć znajdziesz tutaj


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MM1990

Tagi: Kandyty

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jakie #1395330 | 14 maj 2014 11:19

    są plany na 2014 rok?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz