Niedziela, 3 lipca 2022. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Dotknijmy historii. Wystawa staroci

2013-08-07 10:10:31 (ost. akt: 2013-08-07 23:36:29)

Eksponaty ustawione i opisane, świeczki zapalone, wszystko dopięte na ostatni guzik. Jesteśmy gotowi. Otwieramy wystawę staroci.

Dotknijmy historii. Wystawa staroci

Autor zdjęcia: MARTYNA MICHALAK

W samo południe odbyło się otwarcie wystawy staroci w Kandytach. Jest ona dziełem dzieci i wolontariuszy z Kandyt, którzy przez 2 tygodnie dążyli do tego, aby każdy mógł na chwilę przenieść się w dawne lata. Młynki do kawy, kołowrotki, żelazka, niecki do ciasta, masielnice, przetaki, to tylko nieliczne z rzeczy, które cieszyły oko nie tylko mieszkańców, ale również turystów przejeżdżających przez naszą miejscowość.

Na otwarciu wystawy można było zobaczyć sprzęty gospodarstwa domowego, a nawet włożyć kask i przejechać się zabytkowym motocyklem! To umożliwił nam wraz ze swoimi przyjaciółmi miejscowy kolekcjoner i pasjonat Kazik Bobek, który dzięki swej życzliwości pokazał nam swoją kolekcję. To z kolei przyciągnęło grono panów, którzy z pewną nostalgią w głosie mówili: „W czasach kawalerskich takim jeździłem.”

Jednak i panie znalazły coś dla siebie. Mianowicie mogły przypomnieć sobie, jak to było, zanim pojawiły się pralki automatyczne. Zimna woda, blaszana wanienka, szare mydło i tara. Chętne panie mogły usiąść w kąciku i pokazać wszystkim obecnym, jak się kiedyś prało. Młodsze pokolenie również próbowało, ale po chwili słychać było: „Strasznie ciężko!”. Opowiadania osób starszych dopełniły całości.

- Wystawa staroci, będąca swoistą podróżą w czasie, jest wspaniałą formą prezentacji naszego lokalnego dziedzictwa kulturowego. To owoc bezinteresownego zaangażowania i życzliwości wielu osób – mówi Krystyna Hołody, prezes stowarzyszenia i koordynator projektu .– Szczególne podziękowania kieruję w stronę Państwa Jadwigi i Jana Waciaków, właścicieli lokalu, którzy bezpłatnie go nam użyczyli na czas trwania wystawy, a także wszystkim, blisko 30 ofiarodawcom, czyli rodzinom: Bartółd, Bobek, Borodzicz, Borys, Chmiel, Kućko, Labak, Martul, Masalskich, Michalak ( z Kandyt oraz Lipnik ) ,Pietraszkiewicz, Potocznych, Pupiałło, Sroka, Suduł, Synoweć, Szwed, Telega, Tomaszkiewicz, Trukawka, Tymczyk, Waciak, Winiarskich, Wojnicz, Worobiec, Złotucha.

- Równie gorąco dziękuję za wielostronne wsparcie Pani Halinie Czerniewskiej, Dyrektor Zespołu Szkół w Kandytach oraz wolontariuszom, bez pracy i poświęcenia których to przedsięwzięcie byłoby po prostu niemożliwe. Są to: Jolanta Pisarczyk, komisarz wystawy Martyna Michalak, Gabriela Labak, Renata Tomaszkiewicz, Diana Ruczyńska, Joanna Kulpaka, Barbara Stępniak, Ryszard Perwejnis, Lila Szumska.

Powyższe przedsięwzięcie zrealizowane przez Stowarzyszenie Obywatelskie "Nasza wieś - nasza przyszłość" sfinansowała Fundacja Wspomagania Wsi w ramach programu "Pożyteczne wakacje 2013:Pokaż co masz na strychu. Wystawa staroci”.

- Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Fundacji Wspomagania Wsi za ten dar. Dzięki niemu po raz kolejny dzieci oraz mieszkańcy Kandyt w atrakcyjny i wartościowy sposób połączyli przyjemne z pożytecznym – zakończyła pani Hołody.

Wystawa otwarta jest w każdą niedzielę i trwać będzie do 1 września br. Serdecznie zapraszamy.

Martyna Michalak

Podziel się informacją : Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MM1990

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mieszkanka #1170035 | 178.36.*.* 13 sie 2013 11:01

    Może to nic wielkiego, ale fajne. Niektórych przedmiotów wcześniej nawet nie widziałam.Może kiedyś uda się nam zrobić taką stałą ekspozycję :-).

    ! - + odpowiedz na ten komentarz