Powieść „Francuski ogrodnik” Santy Montefiore to książka, którą najlepiej omawiałoby się w pięknych okolicznościach przyrody. Dlatego też czytelniczki na zaproszenie jednej z klubowiczek 5 lipca zebrały się w jej urokliwym ogrodzie gdzie rozpoczęły swoją dyskusję.
„Francuski ogrodnik” to romans obyczajowy. Klubowiczki uznały go za nastrojową, tajemniczą opowieść, o prawie do uczuć i sile pożądania, rozgrywającą się na tle bujnej, angielskiej przyrody. Ta wzruszająca historia o miłości, odpowiedzialności, tęsknocie i przyjaźni wywołała w czytelniczkach wiele emocji. Książka ta jest godna polecenia i warta przeczytania.
Wcześniej uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki dyskutowały o książce Tracy Chevalier„Dziewczyna z perłą”. Powieść” wprowadziła czytelniczki w świat XVII wiecznej Holandii. Ukazała wachlarz skomplikowanych relacji międzyludzkich. Świat katolików i protestantów, bogatych i biednych, kobiet i mężczyzn, erotyzmu i pruderii. Książka oczarowała wszystkie uczestniczki i wprawiła w wyjątkowy nastrój.
Wspólnie stwierdzono, że główna bohaterka pomimo dość niskiego pochodzenia i braku wykształcenia była osobą spostrzegawczą, inteligentną i miała zmysł artystyczny. Próbowaliśmy wyczytać, to co było napisane między wierszami, odnaleźć głębsze dno. Rozważałyśmy uczucia łączące Griet z Vermeerem oraz z synem rzeźnika, jej przyszłym mężem. Zastanawialiśmy się również, czy historia Griet i Vermeera musiała się tak skończyć.
Podczas majowego spotkania DKK klubowiczki omawiały reportaż Jarosława Kreta „Moje Indie”. Książka jest nietypowym przewodnikiem dla turystów. Czytelniczki uznały, że autor opisuje w nim zaledwie migawki z realnego życia Indusów, w tym ich dzień powszedni, religię, zwyczaje, kastowy układ społeczeństwa, aranżowane małżeństwa. Reportaż wzbudził wśród uczestniczek spotkania mieszane uczucia. Jednym podobał się bardziej innym z kolei mniej.
Za duży plus i zarazem ciekawy walor książki uznano szczególnie niezliczoną ilość zdjęć autorstwa Jarosława Kreta, będącą dodatkiem do nie treści. Podsumowując można powiedzieć, że książka nie zachwyca, a polecić można ją szczególnie miłośnikom Indii.
Na kwietniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dzielono się wrażeniami
z lektury znakomitego kryminału autorstwa Henninga Mankella "Powrót nauczyciela tańca". Kryminał ten jest historią o poszukiwaniu mordercy. Głównym bohaterem jest chory na raka policjant.
z lektury znakomitego kryminału autorstwa Henninga Mankella "Powrót nauczyciela tańca". Kryminał ten jest historią o poszukiwaniu mordercy. Głównym bohaterem jest chory na raka policjant.
Jego własne lęki przed chorobą i śmiercią powodują, że na wieść o morderstwie starszego kolegi, wyjeżdża w szwedzką głuszę, na daleką północ, gdzie wraz z tamtejszą policją rozpoczyna intrygujące szukanie mordercy. Powieść czytało się doskonale.
Program Dyskusyjny Klub Książki realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki, Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie i Urzędem Marszałkowskim
w Olsztynie.
Aneta Pimpis
Klubowiczka DKK w Kandytach
Klubowiczka DKK w Kandytach
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ]ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez