Piątek, 19 kwietnia 2024. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

Tam gdzie się bocian gnieździ, będzie się szczęśliwie działo

2019-04-03 07:00:00 (ost. akt: 2019-04-03 03:55:23)

Wiosna, nieodmiennie, to przebiśniegi, krokusy (rozkwitają już w marcu), bazie na wierzbowych gałązkach i, oczywiście, krzątające się w swoich porzuconych na zimę gniazdach, bociany.

Tam gdzie się bocian gnieździ,  będzie się szczęśliwie działo

Autor zdjęcia: BT

Bocian biały w naszym, ludowym kręgu kulturowym najbardziej kojarzy się idyllicznym, sielskim krajobrazem i prostym życiem w naturalnym środowisku. Ten majestatyczny ptak o czarno-białym upierzeniu symbolizuje szczęście, zmartwychwstanie i wiosnę.

Jedno z wierzeń ludowych mówi o tym, że Bóg chciał zniszczyć wszelkie insekty, płazy i gady żyjące na ziemi.

Umieścił je wszystkie w worku i poprosił pewnego wieśniaka o wyrzucenie go do morza. Ten jednak, jak to człowiek, z ciekawości otworzył go i wszystko z niego uciekło. Za karę człowiek został zamieniony w bociana i ma za zadanie oczyszczać świat z wszelkiego robactwa.

Bociany gniazdują w pobliżu ludzkich domostw nie tylko na wsiach. Możemy je zobaczyć także i w miastach, jednak raczej tych mniejszych, gdzie czas płynie nieco wolniej. Tak więc bociany powróciły, jak zresztą każdego roku, zarówno na wieś (trochę wcześniej), jak i do swoich miejskich „kwater”.

Bocianie przysłowia:

„Gdy bocian na święty Józef przybędzie, to śniegu już nie będzie.”
„Na Zwiastowanie przybywaj bocianie.”
„Na święty Józef bocian na stodole, szykuj sochę i jedź orać pole.”
"Tam gdzie się bocian gnieździ, będzie się szczęśliwie działo."
"Szczęśliwy dom, gdzie boćki są."
"Gdzie bociek na gnieździe siedzi, tam piorun nie uderzy."

Bohdan Tchórz


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij



Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB