Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Światowy Dzień Wyszywanki

2017-05-18 08:19:48 (ost. akt: 2017-05-18 22:33:17)

Jest to wyjątkowe święto. Nie religijne, nie narodowe, a jednak łączące duchowo Ukraińców w ojczyźnie i diasporze. To Dzień Wyszywanki.

Światowy Dzień Wyszywanki

Autor zdjęcia: Bohdan Tchórz

Pomysł obchodów Dnia Wyszywanki narodził się w Czerniowcach, a zaproponowała go wspólnie z kolegą, Aleksandrem Tkaczukiem, Lesia Woroniuk - studentka wydziału historii, politologii i stosunków międzynarodowych Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego imienia Jurija Fed’kowycza, obecnie znana pisarka dziecięca.

Dzień Wyszywanki obchodzony jest już jedenasty rok z rzędu w trzeci czwartek maja. Ważne, aby zawsze odbywał się w dzień roboczy, bo taka jest idea akcji – święto nie ze względu na święto lub paradę, a wydarzenie, które udowadnia jedność narodu mieszkającego i pracującego dzisiaj w różnych krajach świata.

Obecnie do akcji włączyło się ponad 60 krajów i ta liczba ciągle rośnie. W obchodach Dnia Wyszywanki biorą udział także cudzoziemcy solidaryzujący się z Ukrainą.

Razem z innymi Dzień Wyszywanki obchodzą też uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.

Bohdan TchórzPodziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Źródło: StronaBohdana

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB