Piątek, 26 kwietnia 2019. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Śpiewam dla Ciebie, kochana Mamo

2015-05-25 08:16:43 (ost. akt: 2015-05-25 08:24:58)

”Dziękuję, Mamo, za wszystkie chwile. Dziękuję, Mamo, jak umiem najczulej…”

Śpiewam dla Ciebie, kochana Mamo

Autor zdjęcia: Krystyna Hołody

Matka, mother, mummy, maman, mama… Jedno z najprostszych słów świata, a jednocześnie symbol ogromnej i bezwarunkowej miłości… We wszystkich kulturach Matka była i jest osobą czczoną, kochaną, a Jej święto należy do najpiękniejszych oraz najbardziej znanych na świecie.

Historia Dnia Matki

Tradycja dziękowania Matkom jest długa i wywodzi się ze starożytności. Już w starodawnym Babilonie czczono Boginię - Matkę Samiramis wraz z jej dzieciątkiem. Gdy ludność Babilonu rozeszła się po świecie, wraz z nią rozpowszechnił się kult Matki.

Był również obecny w starożytnej Grecji i Rzymie, kolebce europejskiej kultury. Matki-Boginie, symbole płodności i urodzaju, będące początkiem wszelkiego życia, otaczano tam szczególnym kultem.

Po antycznych Grekach i Rzymianach świętowanie przejęli chrześcijanie, którzy czcili Matkę Boską. Z czasem wykształciła się tradycja, by w ten dzień powracać do rodzinnych parafii i złożyć hołd nie tylko Matce Bożej, ale również i swojej.
W oparciu o kulturę chrześcijańską w XVII - wiecznej Anglii narodził się zwyczaj "Niedzieli u Mamy". To wydarzenie było szczególnie ważne dla biedniejszej części społeczeństwa. Młodzi, którzy nierzadko pracowali na służbie daleko od domu, dostawali dzień wolny, aby móc spotkać się z rodziną oraz okazać miłość i szacunek Matce. Tradycją stało się wręczanie Mamie drobnego podarunku . Córki przywoziły robione własnoręcznie tzw. „matczyne ciasto”, a synowie wręczali kwiaty i drobne upominki. Szczęśliwe Matki błogosławiły swoim dzieciom.

Zwyczaj „Matczynej Niedzieli” kultywowano do XIX wieku. Jako Dzień Matki czczony w drugą niedzielę maja wrócił w Anglii po zakończeniu II wojny światowej .

W Stanach Zjednoczonych święto zapoczątkowano w drugiej połowie XIX wieku. Najpierw jako Dzień Matczynej Pracy ( 1858 r ), a następnie Dzień Matek dla Pokoju ( 1872 r ). W 1914 Kongres ustanowił Dzień Matki świętem narodowym, wyznaczając jego termin na drugą niedzielę maja.

Dzień Matki na świecie

Światowe rozpowszechnienie Dnia Matki nastąpiło w drugiej połowie XX wieku. Współcześnie obchodzony jest w ponad 100 państwach. Każdy kraj wybiera sobie na to święto dowolną datę.

Najpopularniejszym terminem jest druga niedziela maja. Wśród świętujących wówczas 38 krajów są min: Australia, Austria, Brazylia, Kanada, Czechy, Niemcy, Grecja, Indie, Japonia, Turcja, Ukraina, Włochy.

Jest też grupa państw ( min. Rosja, Macedonia, Albania, Bułgaria, Rumunia), gdzie Dzień Matki jest 8 marca, razem z Międzynarodowym Dniem Kobiet.

W Mongolii Dzień Mam połączono z Międzynarodowym Dniem Dziecka i jest to jedyny kraj, w którym świętują dwa razy w roku - 8 marca i 1 czerwca.

Są też i takie państwa, gdzie przypada ono w lutym ( Norwegia ), październiku ( Argentyna ) czy grudniu ( Panama, Indonezja ).

W większości krajów święto Mam obchodzone jest podobnie. Obdarowywane są kwiatami, laurkami, drobnymi upominkami. Odbierają życzenia.
Ale np. we Włoszech dzieci z pomocą rodziców pieką ciasteczka w kształcie serc; w Australii przynoszą śniadanie do łóżka; w Chinach wręczają bukiety lilii; a w Indonezji zwalniają ze wszystkich prac domowych.

Dzień Matki w Polsce

Tylko w naszym kraju święto Mam celebrujemy 26 maja. W tym roku już po raz 101.
W Polsce stosunek do Matki naznaczony jest miłością pełną nostalgii. Być może dlatego, że zawieruchy dziejowe powodowały częstą rozłąkę rodzin…
Mężczyźni szli do powstania, na wojnę, emigrowali za chlebem, a kobiety stawały na straży domowego ogniska. Wzorowały się na otaczanej powszechną czcią i uwielbieniem Matce Bożej. Jej przymioty - pokorna, ufna, ofiarna, czuła, cierpliwa – były i są przez Nie cenione jako filary szczęśliwego życia w rodzinie.

Współczesne Matki są równie mężne i wspaniałe jak ich poprzedniczki sprzed stuleci. Walczą o swoje dzieci, ich utrzymanie, zdrowie, edukację. I przy tym wszystkim – pracują zawodowo.

Wszystkim Mamom w dniu Ich święta wszystkiego, co najlepsze. Jako serdeczny dar, przyjmijcie słowa miłości płynące z poniższych pieśni…

Opracowanie: Krystyna Hołody
Źródło: Wikipedia

Anna German: „Dziękuję, Mamo”

Magda Durecka - "Tobie Mamo"

Violetta Villas – „List do Matki” / „Dla Ciebie, Mamo”

Waldemar Kocoń - "Uśmiechnij się, Mamo"

„Mamina soroczka " ( „Мамина сорочка” ) przepiękny i wzruszający utwór ukraińskiej artystki Natalii Maj, której towarzyszą córki - Olesia i Stanisława. Opowiada o soroczce, czyli płóciennej, wyszywanej krzyżykiem koszuli, którą Matka z miłością ofiarowuje córce wraz z mądrymi radami, drogowskazami na życiową podróż: … żeby nie szukała prostych ścieżek….żeby była w życiu szczęśliwa…. za ciężkie losy szczerze wybaczała… nie zdradziła rodzinnej ziemi, ….nikogo w biedzie nie zapominała.


Grupa „Kobza”- „Ridna Maty moja” ( „Рідиа мати моя” ). To jedna z najpiękniejszych pieśni o Matczynej miłości autorstwa ukraińskiego poety i pisarza Andrieja Małyszko ( 1959 rok ). W polskiej wersji - "Matko moja, ja wiem" , najbardziej znana w wykonaniu wybitnego śpiewaka operowego Bernarda Ładysza oraz jego żony, Leokadii Rymkiewicz-Ładysz.

Eleni -„Dobra Matko i Królowo z Jasnej Góry”. Melodia i słowa Alicji Gołaszewskiej


Zobacz też:Tak rzadko przyjeżdżałam, przepraszam Cię, Mamo.


Tobie, Mamo…

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB